دارای بیمه مسئولیت از شرکت سامان

کیفیت در تولید، سرعت در اجرا

گلمیخ عرشه فولادی چیست؟

گلمیخ

سقف های مرکب عرشه فولادی که از مرسوم ترین مصالح ساختمانی در اجرای سقف ها به شمار می آید. ورق سقف عرشه فولادی دارای برجستگی هایی (نک و ماسل) برای درگیر کردن بهتر ورق با بتن است که برای اتصال عرشه فولادی به بقیه اجزا، از متریالی به نام گل میخ استفاده می شود. گل میخ ها علاوه بر اتصال عرشه فولادی به بقیه اجزا، انتقال نیروی برشی بین بتن و فولاد است. نام دیگر این عضو از سقف، برشگیر نیز گفته می شود.

گل میخ ها در واقع نقش برشگیر را دارند و به دلیل دارا بودن مقطعی استوانه ای می توانند نیروی برشی را در تمامی زوایا بصورت یکنواخت منتقل کنند. علاوه بر آن در تثبیت ورق عرشه فولادی در زمان نصب نیز موثر است. ولی وظیفه اصلی آن نقش برشگیر در سقف را ایفا می کند. قطر گلمیخ ها حداکثر ۲۰ میلیمتر می باشد که قطر ۱۹ بصورت معمول در بازار عرضه می گردد.
سایزگلمیخ ها بنا به ارتفاع ورق عرشه فولادی (گام ورق عرشه فولادی) متغییر است و طبق مبحث ۱۰ مقررات ملی ساختمان ارتفاع در نظر گرفته آن نباید کمتر از ۴۰ میلیمتر از گام بالایی ورق عرشه فولادی باشد.
گل میخ ها بوسیله دستگاه جوش قوس الکتریکی مخصوصی به نام استادولدر به تیر ها و پل های سازه ای جوش می شوند. سرامیـک گلمیخ ها در لحظه ایجاد قوس الکتریکی از پاشش حوضچه مذاب جلوگیری و محافظت می کند.

گلمیخ های مناسب سقف عرشه فولادی می بایست توسط ماشین آلات مخصوص و مواد اولیه با آلیاژهای مرغوب فقط به روش فورج سرد تولید گردند. و دیگر روش های تولید گلمیخ که بصورت فورج گرم و یا ریخته گری تولید می گردند موجب ناپایداری در سازه می شود که باید از این نوع گلمیخ در اجرای سقف جلوگیری به عمل آورد.

مزایای گلمیخ سقف عرشه فولادی:

۱-سرعت نصب و اجرای بسیار بالا به سایر برشگیرها
۲- قابلیت انجام کنترل و تست کارگاهی ، اجرای خم ۳۰ درجه
۳-قابلیت انتقال نیروی برشی بصورت یکسان در جهات مختلف با توجه به حالت مقطع دایره ای شکل
۴-فیکس کردن ورق عرشه فولادی به سازه

روش نصب گلمیخ‌های برشگیر:

روش تست گلمیخ بعد از نصب بصورت کارگاهی توسط مشاهده عینی محل جوش ها و سپس وارد آوردن فشار بصورت یکنواخت توسط لوله و نه ضربه می‌باشد. با اعمال نیروی یکنواخت گل میخ را تا حدود ۳۰ درجه نسبت به محور قائم گلمیخ خم نموده و نباید طی فرآیند خم شدن، جوش گلمیخ شکسته و کنده شود. با توجه به اینکه این برشگیرها نقش مهم و بسزایی در ایمنی سقف عرشه فولادی حین بهربرداری و در زمان وقوع زلزله ایفا می‌کنند، در انتخاب گلمیخ می‌بایست دقت کافی صورت گیرد و همچنین جهت نصب گلمیخ‌ها باید توسط افراد متخصص و مجرب صورت پذیرد.

تست خم ۳۰ درجه ابنیه گستر پارسیان

این مطلب را با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code