دارای بیمه مسئولیت از شرکت سامان

کیفیت در تولید، سرعت در اجرا

سقف عرشه فولادی چیست؟

تاریخچه و معرفی سقف عرشه فولادی

یکی از روشهای اجرای سقف در ساختمان‌ها با اسکلت های فولادی و اسکلت‌های بتنی، اجرای سقف کامپوزیت عرشه فولادی (metal deck) می‌باشد. این سقف ابتدا در سال ۱۸۲۰ توسط مهندسی به نام هنری پالمر بوسیله کنگره‌ای کردن ورق گالوانیزه در ساختمان مورد استفاده قرار گرفت. این سیستم اجرایی سقف در سال ۱۹۳۹ و با تدوین یک استاندارد صنعتی برای طراحی، اجرا و بهره‌برداری، توسط انستیتو سقف فولادی (SDI) به طور رسمی وارد صنعت ساختمان شد. به مرور زمان و با تغییرات متعددی که در روش سقف‌های عرشه فولادی ایجاد شد، سرانجام در سال ۱۹۸۰ این سیستم توسط شرکت های معتبر اروپایی و آمریکایی بعنوان یک سیستم نوین و با تکنولوژی روز دنیا که دارای مزایای فراوانی می باشد مورد استفاده قرار گرفت.
سیستم سقف عرشه فولادی یکی از اقتصادی ترین ، سریع ترین و سبک ترین روش ، برای ساخت سقف ساختمان ها می باشد. ورق عرشه فولادی از ورق گالوانیزه با مقاومت کششی حداقل ۲۳۰۰n/m می باشد که در حالت اولیه بصورت رول بوده و توسط دستگاه Roll forming به شکل ذوزنقه ای (عرشه فولادی) در می آید.

ضخامت های ورق گالوانیزه مورد استفاده در سقف عرشه فولادی از حداقل ضخامت ۰/۷ میلی متر تا ۱/۲ میلی متر تولید می شود. که این عنصر بیشتر نقش قالب ماندگار جهت بتن ریزی را برعهده دارد و با بتن بصورت مرکب نقش سازه ای را ایفا می کند.
ورق ها طبق ضوابط مبحث دهم ساختمان با استفاده از گل میخ های استاندارد بر روی پل ها و تیر های فلزی توسط دستگاه جوش مخصوص به نام Stud welder متصل می شود و در مرحله بعد شبکه آرماتور بندی روی آن اجراء گردیده و پس از آن اقدام به بتن ریزی می گردد.

عرشه فولادی در نوع خود از استاندارد ترین دتایل اجرایی می باشد. سرعت فوق العاده نصب و آماده سازی سقف جهت بتن ریزی تا ۶۰۰ متر مربع در روز توسط یک اکیپ اجرایی مچرب قابل اجرا است که این محصول ساختمانی را در رتبه بالایی از لحاظ سرعت اجراء در پروژه های بزرگ قرار داده ، بطوریکه زمان اجرای عملیات اجرای سقف را تا %۶۰ کاهش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *